Поръчай онлайн или позвъни на : 0887 558 884

  •  

Фитнес и повишаване на имунитета

В стремежа си да водим здравословен начин на живот, често се заемаме с фитнес, но вместо да укрепнем неочаквано започваме да боледуваме. Между фитнеса и имунитета съществуват доста сложни отношения.

Неочакваните занимания с фитнес са силен стрес за целия организъм. За да се справи с новото натоварване на мускулите, той трябва да активизира повече от типичното хормоналната, нервната, двигателната, сърдечно-съдовата и другите системи.
Именно на такъв стадий става укрепването на имунитета. Тук привържениците на фитнеса трябва да “натиснат спирачките” и да се занимават с усвояването на различни видове натоварване без да си поставят някакви свръх задачи.

Следващият етап е само за професионалните спортисти и трениращите всеки ден. Натоварването в такива ситуации става твърде голямо, на сърцето често не му достига въздух, мускулите треперят и болят, но човекът продължава до преследва рекорда. Тялото е на прага на третият етап– появата на психологически и физически (мускулен) стрес.

Прекалено голямото натоварване вреди на целия организъм и съвсем не на последно място на имунната система, която чрез намиращите се в кръвта специални антитела (имуноглобулини) се бори с вирусите и бактериите. При спортистите в периода на високо интензивни натоварвания някои имуноглобулини просто изчезват и именно това е причината за честите настинки при претоварване. Много от привържениците на фитнеса, трениращи често и упорито, също подадат в рисковата група.

Ситуацията може да се промени. Първоначално трябва да коригирате поставените си цели, като ги направите по-реални, а след това да изучите своя начин на живот и да си изберете подходящата тренировъчна програма.

Хранете се правилно

При гладуване, организмът започва да произвежда хормони на стреса. Ако отслабвате дори с 1 кг седмично, в организма ви ще се намали активността на Т- клетките, които разпознават вредните микроорганизми и чуждите клетки. Имунните стимулатори ще ви помогнат да се справите по-бързо с настинката, но те няма да ви донесат друга полза. Внимавайте с употребата им - прекалено високата доза е дори опасна за здравето.

Движете се

Редовните умерени физически упражнения са способни да мобилизират защитните механизми на организма и да повишат активността на левкоцитите. Но не прекалявайте, защото голямото натоварване може да провокира развитието на синдрома на хроничната умора.

Спете в абсолютна тъмнина

Само в пълен мрак в човешкия организъм може да се изработва достатъчно количество от хормона мелатонин. Той предотвратява много заболявания. Някои изследвания твърдят, че намалява риска от рак на гърдата.

Дори слабата светлина от циферблата на часовника или уличната лампа може да попречи на производството на достатъчно мелатонин.
Затова - старайте се да спите в стая, в която не се прокрадва нито един лъч светлина.