Поръчай онлайн или позвъни на : 0887 558 884

  •  

Eнергия и тонус

В храненето на съвременния човек преобладават рафинираните, лишени от растителни влакна продукти. Защо се чудим тогава, че ни липсва енергия и тонусът ни е под нулата? Консумацията на пълнозърнести храни е едно от решенията на проблема.

Растителните влакна, се съдържат в почти всички продукти от растителен произход. Но най-богати на тях са  пълнозърнестите храни (пълнозърнест пшеничен и ръжен хляб, жито, царевица, макаронени продукти от пълнозърнесто брашно, кафяв ориз, овесени ядки и други).

Не случайно една от основните препоръки за здравословно хранене са зърнени храни с източник на енергия. Предпочитайте пълнозърнест хляб и други пълнозърнести продукти.“

Те са богати на нишесте, което е препоръчителен източник на енергия, а съдържат и значително количество растителен белтък.

Допринасят съществено за приема на витамини, минерални вещества и растителни влакнини (целулоза, лигнини, пектини и др.).

Стимулират функциите на стомашно-чревния тракт и намаляват риска от запек, сърдечносъдови заболявания и някои видове рак. Увеличават обема на приетата храна и създават усещане за ситост.

Пълнозърнестите храни са ценен източник на селен, който има антиоксидантно действие и неутрализира вредните свободни радикали. Те имат свойството да забавят усвояването на приетата с храната глюкоза, като по този начин предотвратяват рязкото повишаване на кръвната захар след нахранване.

Пълнозърнестият хляб значително превъзхожда белия, защото е:
1. По-нискокалоричен
2. С повече витамини, минерали, фибри и протеини
3. С по-нисък гликемичен индекс (от него зависи до каква степен ще се повиши нивото на кръвната захар след консумацията на определена храна).

Приемът на пълнозърнести храни на сутрешна закуска осигурява енергиен заряд за целия ден. Съдържащите се в тях полизахариди (сложни комплексни въглехидрати) са източник на постоянен приток на монозахариди (глюкоза и фруктоза) към „активните“ органи – мускули, сърце и мозък.

Източник: интернет