Поръчай онлайн или позвъни на : 0887 558 884

  •  

Хранителни съставки лекуващи травмите

 

Около една трета от спортните травми се изразяват в леки до умерени разтягания или навяхвания на мускули и стави, които предизвикват не особено силни болки, подуване и затруднено движение. В повечето случаи почивката, компресът с лед, ластичният бинт (или специалните глезенки, наколенки и др.) и вдигането на високо (на навехнатия крак) са достатъчни за пълното възстановяване.


По-силните болкоуспокояващи и разпускащи мускулатурата лекарства (продавани обикновено само по рецепта) могат да елиминират болката, но това не означава, че травмата е излекувана. В известен смисъл болката е важен индикатор за състоянието на пострадалите тъкани и органи.
Затова напоследък спортната медицина - повече от всички други клонове на конвенционалната медицина - бързо усвоява холистичния подход към проблемите на спортистите и обикновените хора, пострадали при физическо натоварване. Пример за това е използването на протеолитични ензими вместо нестероидни противовъзпалителни средства. В конвенционалната медицина ензимите не са първостепенно средство при лечение на травми, но в спортната те се използват с такава цел вече над 40 години.

Протеолитичните ензими под формата на хранителни добавки поддържат и контролират естествените възпалителни процеси в организма. Ензимни добавки като бромелаин, папаин, трипсин и хeмотрипсин намаляват уврежданията от травмата за засегнатите тъкани и ускоряват възстановяването при натъртване, подуване и други подобни последствия от спортни травми.
Терапевтичното действие на изброените ензими се изразява в:

  • разграждане на определен вид протеини в кръвта, които предизвикват възпалителните процеси, и разнасянето им от засегнатите тъкани посредством кръвния поток и лимфата;

  • разнасяне на фибрина - субстанция, която предизвиква кръвосъсирването и удължава процеса на възпаление;

  • елиминиране на отока - натрупаните допълнителни количества вода в областта на травмата;

  • противодействие на хроничното, рецидивиращо възпаление, което е първопричина за дегенеративни процеси в ставите и заобикалящите ги тъкани.
Протеолитичните ензими представляват голям научен интерес за спортните медици, защото поддържат, засилват и регулират кръвообращението - все условия за добро представяне на спортистите.



Когато се възстановявате, организмът ви има нужда от допълнителни количества от някои специални хранителни съставки. Ето какво показват научните изследвания:

  • Витамин С е необходим за производството на колаген в организма, а колагенът е "лепилото", което поддържа здравината на съединителната тъкан. Тежките травми повишават нуждата от витамин С, а недостигът на тази хранителни съставка може да забави възстановяването, сочат научните експерименти. Дневни дози между 400 и 3000 мг намаляват болките и съдействат за по-бързото възстановяване на мускулната сила. Този витамин помага и при зарастване на фрактури.

  • Витамин Е в дневни дози от 400 до 1200 международни единици понижава кръвното съдържание на свободни радикали и на други субстанции, които са индикатори на мускулните травми. Това обаче не винаги води до по-бързо възстановяване, а само създава общи предпоставки за него.

  • Биофлавоноидите притежават няколко много важни свойства - да неутрализират свободните радикали, да се свързват с железните йони и да парират възпалителните процеси в организма. Субстанции като кверцитина са в състояние да намалят пораженията от травми на мозъка и гръбначния стълб. Препоръчителната дневна доза в случаи на травма е 500 мг.

  • Магнезият облекчава подуването. При ниско съдържание на магнезий в организма, характерните за възпалителния процес цитокини и хистамин са в изобилни количества. Магнезият помага и при възстановяване от мозъчни травми, показват последните изследвания. При ежедневни травми го взимайте в количества между 250 и 350 мг дневно.

  • Цинкът е съставна част от множество ензими, в това число и на някои, които играят важна роля при заздравяването на рани. Дори лекият недостиг на този микроелемент може да забави зарастването на ежедневни кожни ранички и други дребни травми, какво остава за по-сериозните. Препоръчителната дневна доза е 15-50 мг.

  • Глюкозамин сулфат се нарича хранителната добавка, която най-добре помага на ставните хрущяли да се самовъзстановяват. Ставните болки се влияят еднакво добре и от сулфатната, и от хидрохлоридната форма на глюкозамина, сочат изследванията. Препоръчителната схема на приемане е по 1000-2000 мг три пъти дневно през първите 10 дни след травмата, а след това по 500 мг три пъти дневно, докато проблемът отшуми.

  • Микроелементите манган, мед и силиций са също важна част от биохимичните процеси на заздравяване на увредените тъкани.

  • Пробиотиците пък помагат за възстановяване на гладките мускулни тъкани, за извличане на токсини от организма и за укрепване на имунната система. За предпочитане на хранителните добавки, които съдържат няколко различни вида лактобацили и бифидобактерии. Освен това в дневната ви доза трябва да се съдържат поне 1 милиард живи клетки.

Всички тези проблеми не биха стояли пред вас, ако се стремите да избягвате травмите по време на физическо натоварване - спорт, пренасяне на тежки предмети, работа в градината и т.н. Това до голяма степен ще ви се удава, ако не забравяте за загряването преди началото на всяко занимание.