Поръчай онлайн или позвъни на : 0887 558 884

  •  

Проблемните зони и как да се справим с тях

 

Всички хора имат части от тялото си в които са склонни да натрупат повече мазнини. Къде точно са те зависи от много фактори, основните от които –  генетичен код, пол, възраст, ниво на стрес и разбира се начина ни на живот и хранене. 

Когато говорим за проблемни зони, обаче най-често става въпрос за коремните мускули, вътрешната част на бедрата, седалищните мускули и трицепсите.Естествено е всеки, който започне да се занимава с фитнес/спорт да иска бързо да се отърве от тях и да отдели повече време и усилия за решаването на проблема. Масовия фитнес ентусиаст започва своята битка с проблемните си зони, като ги атакува с умопомрачителен брой тренировки, упражнения, серии и повторения. Коремните преси и ритниците за дупе стават ежедневие, но резултатите все закъсняват…

Защо се получава така ? 

 

Много просто… елементарната математика не върши работа по отношение на телата ни и повече извършена работа Не е равна на по-добри резултати!   

Всеки, които е тренирал във фитнес зала е виждал безброй трениращи да прекарват времето си във фитнеса в изпълнение на всякакви видове коремни преси, безброй бедрени аддукции и ритници за седалищните мускули. След определен период от време същите тези трениращи могат да бъдат забелязани да изпълняват същите упражнения (ако не са се отказали), без да са постигнали видима промяна.

images (4)

Защо този подход е загуба на време?

1. Когато тренирате определена мускул

 

на група, дори и да сте във фаза на горене на мазнини, мазнините не изчезват приоритетно от мускулната група, която натоварвате!

Мастните депа са разположени из цялото ни тяло и не са само под кожата, а и по стените на органите (висцерални мазнини) и когато горим мазнини тялото взима от всички източници. Точните механизми на подбиране от кой мастни депа да бъдат взети мазнините не са докрай изяснени и зависят от много фактори. Но засега локалното топене на мазнини не е доказано.

Тоест не можем да изгорим мазнините приоритетно от определена зона на тялото, независимо колко и как я тренираме!

Затова най-добрия начин да намалите мазнините в проблемните зони остава намаляването на общото количество подкожни мазнини. А, основният фактор, от който зависи намаляването на подкожните мазнини е хранителния ви режим.

2. Другия най–важен фактор за намаляването на подкожните мазнини е енергоразхода и физическата активност. Енергоразхода, предизвикан от изолиращите упражнения за проблемните зони като коремни преси, ритници за глутеус и бедрени аддукции е нищожен, сравнен с този от изпълнението на базови многоставни упражнения за цялото тяло. Този факт ги прави неефикасен избор във фитнес програмите за намаляване на телесните мазнини.

3.Друг, особено важен факт е че прекалено честата и обемна тренировка на проблемните мускулни групи/зони, съчетана с отрицателния калориен баланс може да доведе до загуба на мускулна маса в проблемните зони.
Което на практика влошава начина по който изглеждат те, защото съотношението мазнини-мускули се променя в полза на мазнините.

И така за да се справите веднъж завинаги с проблемните зони трябва да спазвате няколко прости правила:

1. Спазвайте стриктен хранителен режим с умерен калориен дефицит, който да ви помогне да намалите общото количество подкожни мазнини. Изберете режим, който може да се превърне във ваш начин на живот, така че да запазите постигнатите резултати.

2.Спортувайте редовно поне 3-4 пъти седмично и включвайте поне 2 силови тренировки седмично. Изградете вашата фитнес програма на основата на базови упражнения със собствено тегло и свободни тежести, осигуряващи максимален енергоразход и ускоряване на метаболизма.

3. Тренирайте проблемните мускулни групи/зони точно толкова, колкото и другите мускулни групи и не си губете времето с изпълнение на много изолиращи упражнения за тях.

4. Добавете кардио тренировките към тренировъчния си график и ги изпълнявайте 2-4 пъти седмично.

5. Направете движението основна част от вашето ежедневие!        

Помнете: Човешкото тяло е създадено за движение, а не за седене зад бюро!

Никола Миланович