Хата йога изисква физическото упражнение винаги да бъде съобразявано със здравословното състояние на упражняващия се. Практиката показва, че този, който следи внимателно и най-незначителната реакция на своя организъм при упражненията, скоро ще усети и осмисли кои от тях са най-полезни за него и кои могат да му навредят. Оня, който страда от заболяване на бъбреците, белите дробове, сърцето и черния дроб, не бива да изпълнява упражнения без съответна консултация с лекар и инструкции на подготвени в тази област хора. А здравият човек сам ще разбере кои от упражненията са най-подходящи за него, при кои от тези упражнения той се чувствува най-добре и най-бодър и ще избере внимателно за всекидневната си физическа подготовка само тях.
Трябва да се подчертае, че йогистките упражнения са по-малко подходящи за групово изпълнение главно поради различния ритъм, с който трябва да се изпълняват от отделните индивиди. За индивидуално домашно упражняване на хора от всички възрасти обаче йога е една незаменима физкултурна система. В семейства на йоги, особено в Индия, съвсем обикновено явление е в ранна утрин в добре проветрена стая едновременно да се упражняват многобройните членове на семейството. Разбира се, съвсем не е задължително едновременно да се изпълняват едни и същи упражнения. Важното е никой на никого да не пречи, а това се постига само след продължителна тренировка както на тялото, така и на концентрацията на вниманието. Има хора, които моментално могат да концентрират вниманието си дори и при шумна обстановка, особено ако те са в едно семейство. За начеващите обаче едно от важните изисквания е индивидуалното упражняване при тиха обстановка.
Когато при едно упражнение се срещне трудност като при къртене и изхвърляне извозване на различни неща, изпълняващият не бива да се отчайва. Първият опит може да излезе несполучлив, може да се усети болка. Тогава трябва да се спре. При повторното опитване сигурно болката ще намалее, а след неколкократното повтаряне тя положително ще изчезне.
Много от упражненията на пръв поглед изглеждат съвсем лесни и прости. Но това е само на пръв поглед и не бива да считаме, че подобни упражнения са лесно изпълними и следователно ще можем да ги прескочим. Това ще бъде голяма грешка. Започва се именно с най-леките и най-простите, постепенно се пристъпва към по-сложните упражнения. Ако например лотосното сядане не ви се удаде при първите опити, прибегнете веднага към подготвителните лотосни упражнения. Едно по едно ги овладейте и след гова лотосът ще ви бъде сравнително по-лесен. Ако по различни причини въпреки най-добросъвестните ви усилия не успеете да се справите с това упражнение, ще се задоволите с друго, подобно на него и почти със същия ефект.
Твърде възможно е някои да не могат да изпълняват всичките упражнения в съответната таблица. Тогава те трябва да се задоволят с ония от тях, които са напълно овладени и поносими. Всеки трябва да се съобразява със своите възможности, като, разбира се, не трябва да върви по пътя на най-малкото съпротивление.
Източник: yogauprajneniya.wordpress.com