Поръчай онлайн или позвъни на : 0887 558 884

  •  

Кардио тренировката

След периода на трупане на мускулна маса идва фазата за релеф. Дори да имате добре развити  мускули, ако процентът на подкожни мазнини е висок, мускулатурата не изглежда добре оформена.  Независимо дали искате да постигнете дълбок релеф или просто да поддържате тялото си в кондиция - трябва да отделяте достатъчно внимание на велоергометъра и бягащата пътека.


Ефектът от кардио тренировката е:


- Намалява процента на подкожни мазнини
-
Подобрява функциите на сърцето
-
Подобрява кръвообращението, което води до по-добра работа на мускулите
-
Намалява стреса
- Повишава тонуса и подобрява кондицията на тялото

Кога да правим кардио:


Най-ефикасното време за кардиотренировка е сутрин на гладно, когато нивото на гликоген в мускулите и глюкоза в кръвта е най-ниско. Ако не искате да правите сутрешна кардио тренировка,  може да правите аеробната си тренировка след заниманията с тежести - тогава запаса от гликоген в мускулите също е изчерпан и горите активно мазнини . Друг възможен вариант е да правите кардиото преди тренировката с тежести, но по този начин пречите на трупането на мускулна маса и сила. Удачно решение е да правите кардио тренировката в нетренировъчен ден, тъй като многото тренировки в един ден могат да повишат нивото на катаболния хормон - кортизол.



Честотата на кардио тренировка - кардиото трябва да се прави 3-5 пъти седмично, като между различните тренировки не трябва да има повече от 48 часа почивка, защото се губи ефекта от последната тренировка.

 


Интензитет - той се изчислява като процент от максималния пулс (максималния пулс е равен на 220 минус годините на атлета). Правилният интензитет на  е най-важният параметър.

 

Начинаещите трябва да започнат с около 55% от максималния си пулс, докато свикнат с натоварването. За по-напреднали атлети оптималният пулс за изгаряне на мазнини е 65-75% от максималния пулс. Ако пулсът ви е прекалено нисък - не работите достатъчно ефективно. При висок пулс се натоварва сърдечносъдовата система.


Продължителност - тя варира между 15 и 60 минути, в зависимост от тренировъчния опит и целите на трениращия. Начинаещите може да започнат с две серии по 10-12 минути, и да се стремят да направят една серия от поне 25 минути.

При недостътачна продължителност тренировката ви няма да е ефективна, а при прекалено продължителна тренировка рискувате да загубите мускулна маса. Оптималният вариант е 30 - 40 минути.


Суплементи - хранителните добавки могат да допринесат за подобри резултати. 30-40 минути преди тренировка вземете една доза от 2-3 грама Л Карнитин с Фет Бърнер в комбинация, за по-ефикасно изгаряне на мазнини.

 

Веднага след тренировка е желателен прием на доза високопроцентен протеин и аминокиселини, което ще ви предпази от загуба на мускулна маса.

 


Загрявка - преди да започнете кардио тренировката е препоръчително да направите няколко минути стречинг, след което да започнете да работите със средно темпо и за 3-5 минути да достигнете темпото при което пулсът ви е оптимален (ако веднага започнете с високо темпо подлагате на излишно натоварване сърцето и увеличавате шанса да се контузите). След тренировката постепенно намалете темпото(за около 2 минути) до окончателното спиране и нормализиране на пулса.

Плуване

Плуването е отлично за кардио тренировка. То натоварва цялостно тялото и е най-подходящо за по-пълни хора и хора с травми. Плуването не е подходящо за постигане на дълбок релеф, но е ефективно при цялостно отлабване. Увеличава мускулната сила.

Тичане

runНай-широко разпространения вид кардио дейност. Много ефективно и дава възможност за постигане на дълбок релеф. Тъй като е много динамично, тичането не е подходящо за по-пълни хора. Недостатъци на тичането са - възможноста за контузии и необходимоста от правилна техника и дишане.

Колоездене /Велоергометьр
bikeПодходящо за пълни хора и хора с контузии. Не изисква специална техника и не е динамично. Не натоварва ставите. Колоезденето стресира бедрата и глутеуса.

Скачане на въже
Скачането на въже е много удачен избор. Доста висок калориен разход, но при скачането на въже на голямо натоварване се подлагат прасците.

 

Владимир Стоянов