Поръчай онлайн или позвъни на : 0887 558 884

  •  

Бокс

 Данни за съществуването на бокса има още преди 5000 и повече години, базира на египетски йероглифи, статуи в Древна Гърция и рисунки по намерени вази. Няма съмнение, че развитието му като изкуство за самозащита и състезателен спорт е свързано с древните олимпийски игри.

Интересен факт е, че според някой източници участниците още от древността са използвали кожени ръкавици, намазани с масло, познавали също кожения чувал като средство за тренировки и развитие на ударната сила. Според данните боксьорите от древността са ползвали защитни кожени шапки, наречени “амфотаид” и протектори за зъби, подобни на съвременните.

Но въпреки приликите, разликата между тогаващният бокс и съвременното бойно изкуство е огромна.Тогава не е имало теглови категории, рундовете не били фиксирани по брой и продължителност, липсвали сегашните меки ръкавици, а забранените удари не били строго определени.

Въпреки това е имало определени правила като например това, че боят се водел със специални ръкавици, наречени „цестах; Бойците били голи и в началото жените не се допускали като зрители; Ударите се нанасяли най-вече в главата, защото се смятало, че е неетично да се насочват към трупа; Боят продължавал, докато единият от участниците падне безпомощен на земята или се откаже; Победеният получавал купа, а на шампиона се издигала статуя в свещения Аятис и получавал доживотна материална подкрепа.

Въпреки суровият си характер боксът е намерил отлично приложение в военната подготовка, тъй като е развивал мъжеството и издръжливостта.

През ХVІІ-ХVІІІ век боксът става много популярен сред англичаните и те считат лондонския майстор на кожените ръкавици Джеймс Фиг за негов основоположник. Век по-късно започват да се използват крошетата, а оттам и воденето на близък бой. С това двубоите стават още по-интересни, а по-ниските състезатели често побеждават високите си съперници.
В днешно време боксът се разделя на 10 категории, като професионални състезатели биват представители и на двата пола :

1. Лека муха от 46 до 49 килограма

2. Муха до 52 кг

3. Петел до 56 кг

4. Лека до 60 кг

5. Лека-полусредна до 64 кг

6. Полусредна до 69 кг

7. Средна до 75 кг

8. Полусредна до 81 кг

9. Тежка до 91 кг

10.Супертежка + 91 килограма.