Поръчай онлайн или позвъни на : 0887 558 884

  •  

BCAA против умората

Научни изследвания доказват, че  ВСААаминокиселини с разклонена верига – се противопоставят на изменения в централната нервна система, които влияят негативно на мускулния растеж и спортните резултати.


Способността на ВСАА да ускоряват възстановяването и усилено  да „ремонтират” мускулните влакна са причина да ги наричат анаболни „сигнали”.  Те сигнализират на организма за необходимостта от бързи и мощни доставки на аминокиселини от кръвопотока  в тези места, където трябва „ремонт”, възстановяване и ръст. Те също така се противопоставят на умората.


Физическа умора може да се почувства под формата на слабост и болки в мускулите - това е периферни умора. Но има и друг аспект на умора, която обикновено не се взема предвид при оценката на процеса на възстановяване. Това е умора на централната нервна система (ЦНС). Централна нервна система са главният и гръбначният мозък, заедно контролиращи цялата работа на организма, включително и мускулните движения.

 

Текущи изследвания показват, че според мярата на физическата умора се увеличава производството и метаболизмът на  мозъчния химикал 5-хидрокситриптамин, който при много високи нива влияе отрицателно на работата на  ЦНС и води до физиологични изменения, като влошаване на процеса на съхранение на гликогена в мускулите или повишаване нивото на триптофана. Всичко това завършва с влошаване на физическото  и психическо възстановяване след интензивни тренировки.


Доктор Марк Дейвис от Университета на Южна Каролина след експериментално изследване заявява, че BCAA, взети веднага след тренировка, не само увеличават синтеза на белтъци и се противопоставят на разрушаването на мускулни влакна, но допринасят за бързото възстановяване на централната нервна система.


Учени Каролинския институт в Швеция съобщават, че BCAA приети преди тренировка, снижават концентрацията на триптофан в кръвта, което води  в последствие до по-малка физическа и психична умора.


ВСАА също така ускоряват глюконеогенезата, производството на нова глюкоза. Интензивните тренировки заставят организма да освобождава съхранявания гликоген в черния дроб и мускулите, за да произведе нов трифосфат аденозин (ATФ) за подхранване на работещите мускули с енергия.

 

Тренировките с тежести бързо изтощават запаси от АТФ. BCAA са тясно свързани използването на „неглюкозни” вещества за глюконеогенезата, което е от решаващо значение за потискане процесите на психична и мускулна умора.


Всичко това доказва, че е правилно BCAA да се приемат преди и след тренировка с тежести.