Поръчай онлайн или позвъни на : 0887 558 884

  •  

Витамин C

Витамин C (аскорбинова киселина) е в групата на водноразтворимите витамини. Само няколко часа след постъпване в организма, го напуска, а в случаи на по-големи физически натоварвания и трениировки - още по-бързо. За щастие, днес имаме възможност да употребяваме продукти със забавено освобождаване (Delayed reiease), които осигуряват продължителна абсорбция. Това означава, че витамин C има относително постоянна кръвна концентрация за продължителен период от време.
Витамин C се съдържа в повечето зеленчуци и цитрусови плодове, но най-добрият източник е шипката. Най-висококачествен витамин C се екстрахира от шипката, защото аскорбиновата киселина в нея се намира заедно с флавоноиди и по този начин се засилва действието му.
Известно е, че дефицитът на витамин C предизвиква скорбут. Внасянето на този витамин в организма в големи количества укрепва имунната система и увеличава устойчивостта към респираторни заболявания (главно настинки). Витамин C активира голям брой ензими и играе важна роля в клетъчното дишане. Подпомага заздравяването на раните; ускорява растежа на съединителната тъкан; участва в изграждането на костите, колагена и хрущяла, както и при синтеза на хормоните на надбъбречните жлези. Прави възможна защитата от стрес, подпомага абсорбцията на желязото, а заедно с фолиевата киселина и витамин B 12 стимулира производството и узряването на червените кръвни телца. Влияе мърху намаляването на холестерола в кръвта и осигурява защита срещу канцерогени. В големи дози увеличава физическата работоспособност. Затова нуждите от витамин C при спортисти са по-големи, като им се препоръчва да вземат по-големи количества преди спортни изяви.
Както и всички други витамини, витамин C е нестабилен, чувствителен е към светлина, топлина и влажност. Това трябва да се има предвид при съхранението му.
В съвременните продукти, които съдържат витамин C, често има и флавоноиди. Те не са витамини в буквалния смисъл на думата, но понякога се споменават като витамин P. Тъй като те подпомагат абсорбцията на витамин C и неговият ефект е по-добър, когато се приемат заедно.
Човешкото тяло не може да синтезира флавоноиди и затова те трябва да се приемат с храната. Тази група вещества често се използва в случаи на спортни травми - намаляват болката, контролират кървенето и симптомите, предизвикани от ниското плазмено ниво на калций. Флавоноидите при взаимодействието си с витамин C защитават вътрешната повърхност на капилярите. Те имат и антибактериални свойства и подобряват циркулацията. Подобряват работата на жлъчката, намаляват нивото на холестерола и пречат на развитието на катаракта. В комбинация с други средства, витамин C често се използва при лечението на херпес.
Флавоноидът кверцетин, който се екстрахира от зелените и синьо-зелените водорасли, ефективно действа при астма и алергии.
Природни източници на флавоноиди са: бяла обвивка от цитрусови плодове, чушки, овес и черно грозде. Намира се, макар и в по-малки количества, в кайсиите, черешите, гроздето, сливите и шипките.

Екип HOUSE OF SPORT