Поръчай онлайн или позвъни на : 0887 558 884

•

150 шахматисти ще си оспорват купата "Търновска царица"

От дата: 29-04-2011 г.

Над 150 участници се очакват за поредното 14-о издание на шахматния турнир за купата на България "Търновска царица", който стартира от днес във Велико Търново.

Надпреварата се организира за първи път от Шахматен клуб "Етър" с подкрепата на Община В. Търново. Състезанието е за момчета и момичета до 8, 10, 12 и 14 години, като се играе в два отделни турнира за двата пола, а класирането после се прави отделно за всяка от възрастовите групи. Право на участие имат родените след 1.01.2003 г. (до 8 години), 1.01.2001 г. (до 10 години), 1.01.1999 г. (до 12 години) и 1.01.1997 г. (до 14 години), а таксата са участие е 20 лв.

Играе се по швейцарската система в 9 кръга, а контролата за игра е гилотинна, по 30 минути на състезател. Турнирът за купата на България "Търновската царица" е включен в системата за точкуване на Българската федерация по шахмат.

Откриването е днес от 15:30 ч. в ресторанта на хотел "Етър", а преди това е техническата конференция. После ще бъдат изиграни два кръга, в събота - пет кръга, а в неделя - последните два кръга, като от 13:00 ч. е и тържественото награждаване. "По традиция Общината осигурява купите и медалите за победителите. Тази година ще има за пръв път грамоти за всички участници, както и много повече предметни награди", съобщи главният организатор Светла Йорданова, цитирана от "Янтра днес".

Победителят в генералното класиране при момчетата получава 200 лв., а следващите в класирането - съответно 140, 100, 90, 80, 70, 60, 50, 40 и 30 лв., а при момичетата първата ще си тръгне освен с короната на "Търновската царица" - и с премия от 150 лв., подгласничките й - със 100, 70, 50, 40 и 30 лв. Първенците във всяка възрастова група при момичетата и момчетата ще получат купи, а заелите до трето място - с медали. Предметни награди ще има за първите три момчета и момичета до 8, 10 и 12 години, а специални награди са предвидени за двамата най-малки участници. Три пъти носител на купата "Търновска царица" е великотърновката Цвета Галунова. Тази година според домакините от ШК "Етър" с големи шансове за отличието е тяхната състезателка Ива Пенчева.

Източник: SPORTA.BG