Повдигането на раменете с щанга е упражнение, позволяващо трениране с големи тежести, което го прави незаменимо в програмите за маса и сила на раменете и трапецовидният мускул. . Натоварва най-вече трапецовидните мускули и по-слабо шийните. Изпълнява се с прониран хват – надхват. Тялото е изънато, упражнението се изпълнява без чийтинг (люлеене). Движението в раменете е в направление "нагоре-надолу".
Щангата позволява - позволява добър контрол върху тежестта. Използвайте прав лост, хванат в прониран и раменен или малко по-широк хват.
Техника на изпълнение
Вземaте тежестта, изправяте се и отпускате ръце надолу.
Повдигaте рамене нагоре без да люлеете тялото и да движите в лакътните стави .
След максимално повдигане на раменете задържaте за миг и връщате в изходно положение.
Правете повдигането с умерено темпо, но никога рязко. В противен случай травмата ще дойде без да я каните
Никога не започвайте упражнението, без да сте загрели добре. Неслучайно упражнението се поставя на последно място в тренировката ви за рамене. Ако го започнете с големи тежести без загрявка, контузията ви е почти сигурна.
Препоръчително е да направите първата си серия с по-малка тежест и повече повторения и едва после да се товарите истински.
Хващайте лоста на ширината на раменете, в надхват.
В долна позиция отпускайте лоста максимално, като търсите дълбоко разтягане.
Дръжте главата изправена, а погледа напред.
Използвайте фитили, за да не се умори хвата Ви преди трапеца.
Дръжте ръцете максимално изпънати, без да ги свивате в лакътя.
Движете само нагоре и надолу, без да въртите раменете. Въртенето на раменете не е безопасно с голяма тежест, отделно че не натоварва трапеца по-ефективно.
В горно положение се опитвайте да задържите за секунда за да получите максимална мускулна стимулация.
Трапеца обикновено се тренира в един ден с гръб или рамене, като се тренира след тези мускулни групи. Повдигането на раменете се използва за увеличаване на масата и развитие на силата на раменния пояс.